Meble na wymiar czy gotowe?

Decydując się ba wymianę mebli lub zakup wyposażenia do nowego mieszkania, lub domu musimy zdecydować co wybrać. Gotowe rozwiązania dostępne w sklepach, czy meble na wymiar, które możemy sami zaprojektować i dostosować do naszych wymagań i potrzeb?

 

Meble na wymiar czy gotowe? Co jest tańsze

Przy wyborze mebli jednym z głównych kryteriów, które będzie determinowało nasz wybór, jest cena. Można przyjąć, że meble produkowane masowo są tańsze od mebli wykonywanych na zamówienie. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, jakość okuć meblowych i akcesoriów w nich zastosowanych. Do tego dochodzi jeszcze kwestia montażu, za który w przypadku gotowych mebli musimy zapłacić dodatkowo, lub zrobić to samemu.

To, co jest ważne przy zamawianiu mebli na wymiar to możliwość ich skonfigurowania do naszych potrzeb i możliwości finansowych. W zależności od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy, na jakie zawiasy lub system drzwi przesuwnych się zdecydujemy, będzie to miało istotny wpływ na ostateczną cenę naszego mebla. Pamiętajmy, że cena mebli a w szczególności szaf i łóżek w dużej mierze zależy od wybranej przez nas opcji wyposażenia wnętrza.

 

Funkcjonalność przede wszystkim

Możliwość idealnego dopasowania do dostępnej przestrzeni to główna zaleta mebli na wymiar. Szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni, jest to szczególnie ważne. To samo tyczy się też naszych osobistych potrzeb. Dla osób mierzących ponad 200 cm standardowe, dostępne w sklepach łóżka są za krótkie, to samo tyczy się materaca. Dzięki możliwości osobistej ingerencji w wygląd, wyposażenie i rozmiar możemy stworzyć mebel szyty na miarę. Oczywiście nie wyklucza to, że na rynku mamy dostępnych wiele serii mebli gotowych, które też są funkcjonalne i dostosowane do naszych potrzeb.

Decyzja o wyborze mebli na wymiar może też się wiązać z chęcią posiadania tych samych rozwiązań w całym domu. Dzisiejszy trend łączący powierzchnie kuchni z pokojem dziennym powoduje, że pomieszczenie stanowi jedną całość. Dla tego typu rozwiązań niewątpliwie najlepszym wyborem są meble wykonywane na indywidualne zamówienie klienta. Wtedy jesteśmy pewni, że stworzymy jedną spójną całość. Trzeba zaznaczyć, że producenci mebli na wymiar posiadają coraz większą paletę frontów, która jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta.

Reasumując, przy podejmowaniu decyzji, jakiego typu meble wybrać powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Na jak długo mają nam służyć meble i czy jak długo chcemy mieszkać w nieruchomości, do której je kupujemy. Do wynajmowanych mieszkań lub tych, które nie są ostateczną lokalizacją, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są meble gotowe. Są tańsze i zawsze możemy je zabrać w nowe miejsce. Dla osób, które wyposażają wnętrza na długie lata, lepszym rozwiązaniem wydają się meble na wymiar. Są co prawda droższe, ale dzięki nim możemy lepiej zagospodarować pomieszczenie i stworzyć bardziej funkcjonalną przestrzeń.